لباس یکبار مصرف

گان جراحی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

گان جراحی چیست؟

گان جراحی یا لباس اتاق عمل یکی از البسه بیمارستانی است که معمولاً توسط کادر اتاق عمل استفاده می‌شود. البته گفتنی است که از گان جراحی در محیط‌هایی که امکان انتقال مواد عفونی وجود دارد مانند دامپزشکی‌ها و آزمایشگاه‌ها نیز استفاده می‌شود. در تولید این دسته از لباس‌های بیمارستانی، به سبب کاربرد به‌خصوص آن‌ها، باید نکات بهداشتی و پوششی به طور کامل رعایت شوند. برای مثال مقاوم بودن در برابر خونابه و داشتن قابلیت تنفسی، ازجمله نکات مهم در رابطه با این البسه است که باید در تولید آن‌ها به این نکات توجه نمود. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید مقاله روپوش پزشکی چیست؟ را مطالعه کنید.

انواع گان جراحی

گان جراحی یا همان لباس اتاق عمل بر اساس تعداد دفعاتی که قابلیت استفاده دارند به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • گان جراحی یک‌بار مصرف
 • گان جراحی چندبار مصرف

در ادامه انواع گان‌های جراحی ذکر شده را بررسی خواهیم نمود.

گان جراحی یک‌بار مصرف

گان‌ جراحی یک‌بار مصرف پرکاربردترین نوع گان در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها است. این دسته از گان‌ها معمولاً از جنس اسپان هستند. قابل ذکر است که مراکز درمانی و بیمارستان‌ها برای کاهش هزینۀ شست‌وشو، بیشتر از گان جراحی یک‌بار مصرف استفاده می‌نمایند.

گان جراحی چندبار مصرف

گان‌های چندبار مصرف که عموماً از پنبه، پلی استر و ویسکوز تولید می‌شوند، به سبب استفاده شدن از متریال‌های ذکر شده در تولید آن‌ها، امکان مصرف چندباره دارند. البته باید ذکر کنیم که یکی از محبوب‌ترین پارچه‌ها که برای تولید گان‌های چندبار مصرف استفاده می‌شود، پارچه ترگال است. این پارچه که یکی از پرکاربرد‌ترین پارچه‌های مورد استفاده در تولید روپوش‌ها و البسه پزشکی و بیمارستانی است، از کیفیت خوبی برخوردار است. یکی از نکاتی که در رابطه با گان‌های چندبار مصرف وجود دارد، ضرورت وجود قابلیت ضدآب ژاول بودن این البسه است. گان‌های جراحی به سبب شسته‌شدن به‌وسیله مواد شوینده قوی، باید از قابلیتی برخوردار باشند که رنگ خود را از دست ندهند. چراکه رنگ گان جراحی، یکی از نکات مهم درمورد این لباس‌ها است که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت. قابلیت ضدآب ژاول این امکان را فراهم می‌کند که این لباس‌ها بر اثر شسته‌شدن رنگ خود را حفظ کنند و دچار تغییر رنگ نشوند.

یکی دیگر از روش‌های دسته‌بندی انواع گان‌های جراحی، دسته‌بندی کردن بر اساس مچ این البسه است. گان‌های جراحی معمولاً دارای دو نوع مچ کش‌دار و ساده هستند. جراحان و پرسنل اتاق عمل و به طور کلی تمامی افرادی که از گان‌ها استفاده می‌کنند ترجیح می‌دهند که آستین لباس آن‌ها کش‌دار باشد تا هم از ورود آلودگی به درون لباس جلوگیری کند و هم اجازه ندهد که آستین لباس موجب ایجاد مزاحمت برای فردی که این گان‌ها را پوشیده است؛ شود. به طور کلی هرچه پوشش کامل‌تر و درز کمتری در لباس‌های اتاق عمل وجود داشته باشد، آن لباس در برابر نفوذ ویروس، مقاوم‌تر است.

گان جراحی یکی از البسه بهداشتی بیمارستانی است که برای استفاده در اتاق عمل کاربرد دارد. این دسته از البسه به سبب استفاده شدن در محیط‌های عفونی، باید از ویژگی‌های خاص بهداشتی و پوششی برخوردارد باشند. به طور کلی گان‌های جراحی، دارای دو نوع هستند که عبارت‌اند از:

 • گان جراحی یک‌بار مصرف
 • گان جراحی چندبار مصرف

رنگ گان جراحی

یکی از نکات مهم در گان جراحی، رنگ آن است. گان باید به رنگی باشد که در وهلۀ اول به هیچ عنوان موجب خسته شدن چشم جراحان نشود و در وهلۀ دوم امکان تشخیص خونابه را فراهم سازد. به طور کلی گان‌های جراحی به رنگ‌های سبز، آبی کمرنگ و خاکستری کمرنگ هستند. این رنگ‌ها باعث می‌شوند تا چشم خسته نشده و نسبت به رنگ قرمز حساسیت بیشتری در چشم ایجاد شود.

چند نکته مهم در رابطه با گان جراحی

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید که جنس پارچه گان جراحی چیست؟ گان جراحی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد و کاربرد لباس اتاق عمل یا همان گان جراحی چیست؟

در ادامه برخی نکات مهم و قابل توجه در رابطه با گان جراحی را ذکر خواهیم کرد:

 1. به دلیل تعدد استفاده از گان جراحی، این دسته از لباس‌ها باید قیمت معقولی داشته باشند تا در صورت نیاز سریعاً جایگزین شوند.
 2. لباس‌های اتاق نباید اجازه نفوذ آلودگی و ویروس‌ها را بدهند و همچنین باید مقاومت خوبی در برابر نفوذ خونابه از خود نشان دهند.
 3. از آن‌جایی که آسایش جراحان در هنگام انجام عمل جراحی دارد، لباس‌های اتاق عمل باید دارای قابلیت تنفسی باشند تا از تعرق و ایجاد مشکلات این‌چنینی جلوگیری کنند.
 4. لباس‌های اتاق عمل باید میان افراد استریل و غیراستریل تمایز ایجاد کنند.
 5. همانطور که گفته شد رنگ گان جراحی باید به‌نحوی باشد که از خستگی چشم پرسنل اتاق عمل جلوگیری کند و باعث افزایش قدرت دید چشم جراحان نسبت به احشای خون‌آلود شود.
 6. این دسته از البسه بیمارستانی باید مقاومت بالایی در برابر شست‌وشو داشته باشند و به عبارتی ضدآب ژاول باشند تا دچار تغییر و از دست‌دادن رنگ نشوند.
 7. گان‌های جراحی باید قابلیت اتو کلاو نیز دارا باشند. در برخی بیمارستان‌ها برای شست‌وشوی گان‌ها از دستگاه اتو کلاو استفاده می‌کنند و این دستگاه با استفاده از حرارت بالا، آلودگی‌ها را از بین می‌برد. البسه باکیفیت که قابلیت اتو کلاو دارند، در هنگام شسته‌شدن با این دستگاه، نمی‌سوزند و کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.

روش پوشیدن گان جراحی

گان جراحی با توجه به موارد بهداشتی گفته شده، باید در قسمت جلوی لباس یکدست بوده هیچ‌گونه درزی نداشته باشد. درنتیجه شکل طراحی گان‌ها به‌گونه‌ای است که این لباس‌ها به وسیله بندهایی که در پشت آن تعبیه شده‌اند بسته می‌شوند. برای پوشیدن این لباس ابتدا باید دو دست فرد درون آستین‌های گان قرار بگیرد و سپس توسط فرد دیگری، بندهای گان از پشت محکم شوند.

در هنگام درآوردن گان نیز باید ابتدا بندها باز شده و سپس به آرامی و به‌نحوی که بیرون لباس با بدن فرد برخورد نکند، دست‌ها را از آن خارج نمود. اگر علاقه مند به آشنایی بیشتر با این لباس دارید پیشنهاد میکنیم مقاله چرا جراحان لباس سبز می پوشند ؟ را مطالعه کنید.

سخن پایانی

این سوال که لباس اتاق عمل یا گان جراحی چیست؟ به یکی از سوالات پرتکرار افراد تبدیل شده است. همانطور که در این مقاله اشاره کردیم، گان جراحی یک روپوش بهداشتی است که برای استفاده در اتاق عمل یا محیط‌هایی که امکان آلودگی وجود دارد؛ مناسب است. در تولید این دسته از لباس‌های بیمارستانی، به دلیل استفاده شدن در شرایط خاص و حساس، باید برخی نکات بهداشتی و پوششی مورد توجه قرار بگیرند.

تولیدی مهرسا سپید آپادانا، بیش از نیم قرن همراهی

تولیدی مهرسا سپید آپادانا ، با سابقه‌ای طولانی در زمینه تولید البسه بیمارستانی، یکی از برترین و بهترین تولیدکنندگان این دسته از محصولات است. ما در تولیدی مهرسا سپید آپادانا، در تلاشیم تا محصولاتی باکیفیت، به مشتریان محترم عرضه نماییم و سعی می‌کنیم تا به مهم‌ترین اصل خود که تولید محصولات باکیفیت است؛ پایبند باشیم. گان‌های جراحی تولید شده در مجموعه مهرسا سپید آپادانا، دارای بالاترین کیفیت بوده و از قابلیت‌ ضدآب ژاول و اتو کلاو برخوردار هستند. شما عزیزان برای خرید گان جراحی (لباس اتاق عمل) یا دیگر محصولات بیمارستانی، می‌توانید به سایت یا فروشگاه تولیدی مهرسا سپید آپادانامراجعه نمایید.